SURİYEDEKİ KİRLİ TEZGAH

CIA ve dış güçlerin yardımıyla işgal ettiği Kuzey Irak’ta bir kukla devlet kuran ABD, benzer oyunu Suriye’de de oynuyor.


Suriye’de dış güçlerin kışkırtmasıyla birkaç aydır yaşanan ayaklanma ve Şam yönetiminin bu ayaklanmayı bastırmak için aldığı önlemlerle dökülen kan, ABD’nin kotarıp sahneye koyduğu Büyük Orta Doğu Planı (BOP) ve beraberindeki Genişletilmiş Orta Doğu Planı’nın (GOP) yeni ancak bilinen bir adımını oluşturuyor.


Başta CIA olmak üzere dış güçlerin yardımıyla işgal ettiği Kuzey Irak’ta bir kukla devlet kuran Washington, benzer oyunu Suriye’de de oynuyor. Bugün de Suriyeliler Türkiye’ye sığınmaya başladı. Türkiye’ye gelen sığınmacı sayısı 3 bini aştı. Suriye’den kaçarak Türkiye’ye gelen ve Hatay’a yerleştirilen Suriyeliler, Halepçe olayını hatırlatıyor. Halepçe katliamından kaçıp Türkiye’ye sığınan 500 bin Kürt, dört yıl boyunca ülkemizdeki kamplarda yaşamıştı. 1988 yılında, ayaklanan Kürt isyancıları bastırmak için, Saddam’ın Irak ordusunu devreye sokması ve ardından Halepçe’deki katliam yüzünden Kürtler Türkiye’ye gelmişti. Bu sığınmacılarla birlikte ülkemize sızan PKK’lı teröristler, büyük sıkıntı yaratmıştı.

Büyük Kürdistan

Böylece, peşmerge başı Mesud Barzani’nin dilinden düşürmediği, Türkiye, İran ve Suriye’yi kapsayan “Büyük Kürdistan planı adım adım yürümeye devam ediyor. Barzani, Türkiye, Suriye ve İran’daki Kürtlerin tek devlet olacağını söylemişti. Kürt lider, hedefe ulaşmada AKP’nin de desteğini ima etmişti.


Suriye'den askerlerini çekmek isteyen ancak YPG'yi de Türkiye'den korumak için plan üzerine plan yapan Amerika'nın pis niyeti belli oldu. Kurulacak tampon bölgeye Avrupa ülkelerinin askerlerini yerleştirecekler.

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Suriye'nin kuzeydoğusunda Avrupalı müttefik ülkelerle birlikte bir tampon bölge kurulması üzerinde çalıştığı ifade edildi.

Washington Post (WP) gazetesinin ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberine göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), henüz hiçbir ülke birlik göndermeyi önermese de, Suriye'nin kuzeydoğusunda tampon bölge kurma planları üzerinde çalışmaya başladı.


Plana göre Avrupalı ülkelerin 1500 asker göndereceğini belirten kaynaklar, bunun gerçekleşmesi halinde Trump'ın 200 ABD askerini bu bölgede bırakmak istediğini söyledi.

'İNGİLTERE, FRANSA VE ALMANYA'NIN YER ALMASI BEKLENİYOR'

Haberde, "ABD'li birlik, keşif, komuta ve idare konularında yardım sunacak. Şu an için NATO bayrağı altında yeni bir misyonun kurulup kurulmayacağı belli değil ancak İttifak içinden İngiltere, Fransa ve Almanya'nın tampon bölgede yer alması bekleniyor" dendi.WP, ABD'li Senatör Lindsey Graham'in Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı söz konusu planla ilgili açıklamasını da aktardı.Buna göre Graham, "Başkan Trump sizden yardım talep ettiğinde, 'evet' diyeceğinizi umuyorum. Planı Trump'la konuştum. ABD'li yetkililer konferans sırasında Avrupalı müttefiklerini plana dahil olmaya çağıracak" dedi.

Eğer bir eylem planları olmazsa, Türkiye'nin Suriye'ye gireceğini ve YPG'ye karşı operasyon düzenleyeceğini kaydeden Graham, Batı'nın Suriye'de büyük bir iş çıkaran Kürt güçleri korumaktan sorumlu olduğunun altını çizdi.

ABD'li senatör Graham: ABD Avrupa'dan Suriye'ye asker göndermelerini isteyecek

ABD'li senatör Graham, ABD yetkililerinin, Avrupa ülkelerinden, Suriye'de Türkiye sınırı boylarında bir tampon bölge kurmak için Suriye'ye asker göndermelerini isteyeceğini söyledi.

ABD'nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, ABD yetkililerinin, Avrupa ülkelerinden, Suriye'de Türkiye sınırı boylarında bir tampon bölge kurmak için Suriye'ye asker göndermelerini isteyeceğini, bunun kabul edilmesi halinde ABD Başkanı Donald Trump'ın da belirli sayıda Amerikan askerini Suriye'de bırakmaya açık olduğunu söyledi.Graham, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Münih Güvenlik Forumu'nda konuştu.

Söz konusu planı "DEAŞ hilafeti sonrası strateji" olarak tanımlayan Graham, bu planın detaylarını ABD Başkanı Donald Trump ile kapsamlı bir şekilde konuştuklarını belirtti.

Graham, "Başkan Trump yakında size gelecek ve yardımınızı isteyecek ve siz de umarım ki 'evet' diyeceksiniz ve buna karşılık ise sadece ABD'ye has kabiliyetlerimiz de Suriye'deki savaşta kalmaya devam edecek." diye konuştu.

ABD'li senatör, Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un da Suriye'ye asker gönderme konusunda mevkidaşlarıyla görüşeceğini dile getirdi.

"BİZ OYUN KURMAZSAK TÜRKİYE GİRER"

Tüm Avrupa'nın DEAŞ tehdiden acı çektiğini belirten Graham DEAŞ sonrası stratejinin DEAŞ ile mücadeleden farklı olması gerektiğini söyledi.

Graham, "Biz oyun kurmazsak Türkiye Suriye'ye girer ve YPG tehdidiyle ilgilenir." diye konuştu.

Örgütün ABD'ye DEAŞ ile mücadelede destek verdiğini dile getiren Graham, şöyle devam etti:

"YPG, Türkiye'nin gözünde PKK'nın uzantısıdır ve sınırlarında YPG'ye katlanmayacaklar. Bu sorunu çözmek konusunda müttefikimiz Türkiye'ye borçluyuz. SDG'nin çekilip sonra savaşın kendilerini yok etmemesi için SDG'ye borçluyuz. Bunun için kim bize yardım edecek, gelecekte bunun olmaması için? Bu sorunu çözmek için güvenli bir bölgeye ihtiyacımız var. Bu güvenli bölgedeki askerler aynı zamanda DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmamasını takip etmelidir. Bunu yapmazsak İran batının çekilmesiyle Suriye'deki en büyük kazanan olarak çıkacaktır."

ABD SAVUNMA BAKAN VEKİLİ SHANAHAN DA TEKLİF ETMİŞTİ

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Brüksel'deki NATO toplantılarına gelirken beraberindeki gazetecilere, ABD'nin NATO'da Suriye'nin kuzeydoğusunda izleme görevi yapacak bir gözlem gücü kurulmasını teklif edeceğini söylemişti.

Shanahan, ABD'nin, bunun DEAŞ ile mücadele koalisyonu üzerinden yapılmasını teklif edeceğini belirtmişti.

Diğer taraftan, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel de Uman da Wall Street Journal Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, ABD'nin Suriye'de belirli sayıda asker bırakabileceğini ifade etmişti.

33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör