SUİKAST İLE ÖLDÜRÜLEN LİDERLER VE YÖNETİCİLER

Güncelleme tarihi: 29 Ara 2021

Küresel çeteler ve masonik yapılanmalar dünyanın her yerinde kendi çıkarlarına karşı hareket edenleri bir şekilde ortadan kaldırmıştırlar

içinde türk lider ve yöneticlerin oldu o suikast ağını burada veriyoruz


John F. Kennedy

Bilinen suikastlar arasında en bilineni ABD'nin 35. Başkanı John F. Kennedy'e 22 Kasım 1963 cuma günü gerçekleştirilen ve ölümüne yol açanıdır. Seçim kampanyası için üstü açık limuziniyle Dallas'ta bir geziye katılan Kennedy, açılan ateşte ensesi ve başına aldığı yaralar sonucu, Parkland Hastanesi'ne götürülürken yolda hayatını kaybetmişti. Olay anı ile ilgili birçok görüntü olmasına rağmen kısa sürede açıklığa kavuşturulamamış. Uzun yıllar kamuoyunu işgal etmişti. Suikast zanlısı olarak eski ordu mensubu Lee Harvey Oswald tutuklanmıştı. Suikastın nedeni hakkında birçok farklı iddia ortaya atılmıştı. Bunlardan en güçlü olanı ise İsrail'in nükleer programına karşı çıkması olduğu söylenmişti.


Aynı gün içinde Lee Harvey Oswald suikast suçundan tutuklandı, fakat iki gün sonra Oswald'ın kendisi de Jack Ruby isimli bir kişi tarafından Dallas polis karakolunun bodrum katında vurularak öldürüldü. Suikastta İtalyan yapımı olan Manlicher Carcano dürbünlü tüfeğin kullanıldığı açıklandı. Kennedy üstü açık araba ile halkı selamlar iken ilk kurşun ensesinin altından girip kravat düğümünden çıkmış ikinci mermi Dallas Valisi Connaly'i sırtından ağır yaralamış üçüncü ve ölümcül darbe Kennedy nin kafasının üst bölümünü parçalamıştır. O şekilde araç doğrudan hastaneye yönlenmiş ancak Kennedy tüm çabalara karşın kurtarılamamıştır. İlk atış ile son atış arasında yaklaşık 5,6 saniye bulunmaktadır.


Kennedy, 1964 seçimlerindeki rakibinin Arizona'nın cumhuriyetçi senatörü Barry Goldwater olacağına ve onu ezici bir yenilgiye uğratırsa istediği reform yasalarını Kongre'den geçirecek gücü elde edeceğine inanıyordu. Bu planını gerçekleştirmesini engelleyecek en önemli sorun, yardımcısı Johnson'ın eyaleti Texas'ta her ikisi de Demokrat olan Vali John B. Conally ile Senatör Ralph Yarborough arasında süren çekişmeydi. Kennedy seçmenlere karşı bir birlik görünümü yaratmak amacıyla iki siyasetçiyi yanına alarak eyalette bir gezi düzenlemeyi kararlaştırdı.


22 Kasım 1963 Cuma günü, yerel saat ile 12.30'da eşiyle birlikte açık bir araba içinde Dallas'ta bir konvoyun arasında ilerlerken ateş açıldı. Ensesinden, boğazından ve başından üç kurşun alan Kennedy, Parkland Hastanesi'ne götürülürken yolda öldü. Vali Connally ağır yaralanmasına karşın kurtarıldı. Başkan Yardımcısı Johnson aynı gün yemin ederek başkanlığı üstlendi.


Aynı gün cinayetin sorumlusu olarak yakalanan 24 yaşındaki Dallaslı Lee Harvey Oswald, iki gün sonra bir gece kulübünün sahibi olan Jack Ruby tarafından Dallas polis müdürlüğünün önünde öldürüldü.


Söz konusu suikast Zapruder adlı bir kişi tarafından 8 mm'lik Bell&Howell kamerası ile görüntülendi, tüm soruşturmaların ana inceleme dayanağı bu görüntüler oldu

FBI AJANLARI


Ancak olayı araştıran FBI ajanlarının hiçbirisi nişan almaksızın bile benzer şekilde ateş etme başarısını gösterememiştir. Kullanılan silahın en son olarak 1945 yılında üretilmiş olan ve mermilerin tek tek hazneye sürüldüğü kollu mekanizma ile çalışan bir silahtır. Üç merminin ayrı ayrı sürülmesi ve nişan alınması bu kadar sürede başarılamamıştır (suikast sırasında 5 atış olduğu da iddia edilir fakat bunların yankıdan kaynaklandığı varsayılmıştır)


ABD'nin o zamanki başkan yardımcısı olan Lyndon B. Johnson, yemin ederek Kennedy'nin yerine 36. başkan olarak göreve başladı. Kennedy'ye yapılan bu suikastın arkasında İsrail olduğu iddiaları vardır. Bunun nedeni ise Kennedy'nin İsrail'in nükleer programına karşı çıkmasıdır. Mordehay Vanunu isimli İsrailli bir nükleer tesis işçisi, yaptığı açıklamada "Amerikalı denetçiler tesislere geldiğinde silahlar özel yapım duvarlara saklandı" demiştir. Bu açıklama üzerine büyük tehditler alan Vanunu bir daha bu konu hakkında açıklama yapmamıştır.[kaynak belirtilmeli] Bununla birlikte Kennedy Suikastı sorumlusunun bir İsrail milliyetçisi tarafından öldürülmesi bu işin arkasında Mossad'ın olabileceği şüphelerini artırmaktadır. Çünkü Kennedy'nin İsrail'in nükleer programını eleştirmesi ve ona destek çıkmaması bu suikastın başlangıç noktası olabilir.[kaynak belirtilmeli] Doğaldır ki bütün bunlar kanıtlanamamış varsayımlardan ibarettir.


DİĞER SUİKAST'E UĞRAYAN LİDER VE YÖNETİCİLER İÇİN TIKLA

146 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör