Pakistan'da İmran Han hükümeti düştü

Bizim medyada ise ses yok

herkes biliyorki bu gelişmelrin arkasında ABD var ..

helal olsun suya sabuna dokunmadan istediklerini yapıyorlar


yapamasalar bile yaptırıyorlar..

bunu hangi ülkede ne yapmak istiyorlarsa o ülkenin içindeki hainlerle yapıyorlar

ekonomik saldırılarla yapıyorlar

uluslar arası arenada cephe alarak yapıyorlar

avrupa birliğini rusya ile korkutarak yapıyorlar

iranı araplarla arapları iranla korkutarak yapıyorlar

kürtleri türkler zulüm yapacak diye korkutarak

türkleri kürtler sizlerden ayrılarak Ülkeyi bölecek diye korkutarak yapıyorlar

arkalarındaki güç belli

dünyayı ateşe vermekten çekinmeyecek siyonistler


İmran Han: Hükümeti düşürme girişimini arkasında ABD var


Pakistan Başbakanı İmran Han, kendisine karşı yarın gerçekleştirilecek güvensizlik oylaması öncesi yaptığı açıklamada, "(Muhalefetin) Beni görevden alma girişimi, ABD’nin iç politikamıza açık müdahalesidir.” demişti. Pakistan’da hakkında görevden alınması için gensoru önergesi verilen Başbakan İmran Khan, bu önergenin arkasında ABD'nin olduğunu kaydetmişti.

Başbakan Han, Başbakanlık Konutu’nda yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulunmuştu.Han, 8 Mart’ta Washington'daki Büyükelçilerinin ABD'li yetkililerle buluştuğunu ve resmi bir toplantıda ona "tehdit mektubunun” verildiğini söylemişti.

Mektupta, "İmran Han giderse Pakistan affedilecek, aksi halde sonuçları olacak.” şeklinde ifadelerin yazılı olduğunu aktaran Han, “(ABD’li yetkililer) Rusya ziyaretinin İmran Han’ın kendi kararı olduğunu ifade ediyor. Halbuki bu karar, Dışişleri Bakanlığı, ordu ve üst düzey kurumlar ile görüşülerek alındı.” ifadesini kullandı.


Han, kendisine karşı güvensizlik oylamasının Pakistan'da rejim değişikliğine yönelik bariz bir girişim olduğunu ve "ABD ile iş birliği içinde planlandığını” ifade ederek, "(Muhalefetin) Beni görevden alma girişimi, ABD’nin iç politikamıza açık müdahalesidir.” demişti.

Pakistan'da meclis üstünlüğünün muhalefet bloğuna geçmesiyle Başbakan İmran Han'a karşı güvensizlik oylaması önergesi, 28 Mart'ta ülkenin parlamentosunda 161 "evet" oyuyla kabul edilmişti.

Başbakan Han'a karşı güvensizlik oylaması oturumu için toplanan Pakistan Meclisi, İmran Han hükümetine yönelik güvensizlik oylaması sonucunu açıkladı.

Oylama sonuçlarına göre İmran Han hükümeti düşürüldü.

Ulusal basındaki haberlere göre, bugün yerel saatle 11.30'da başlayan güvensizlik oylaması oturumu, 13.00'te sona erdi.


İmran Han hükümeti 174 hayır oyu aldı

Mecliste yapılan güvensizlik oylamasında Başbakan İmran Han'ın hükümeti, 174 hayır oyu aldı.

Hükümet, mecliste yapılan güvensizlik oylamasında çoğunluk sınırı olan 172 oyun altında kalarak düştü. İmran Han, Pakistan'da güvensizlik oylamasıyla görevinden alınan ilk Başbakan oldu.


"Girişimin arkasında ABD var"

Dün, muhalefetin hükümeti düşürme girişiminin ardında ABD'nin olduğuna dair suçlamalarını sürdüren Han, "Parlamento üyelerinden birkaçı birkaç ay önce ABD'nin İslamabad Büyükelçiliğine gitti ve orada kendilerine Başbakan Han'a karşı güvensizlik oylamasının gerçekleştirileceği söylendi." ifadelerini kullanmıştı.Han, Pakistan'da "ithal edilmiş" bir hükümeti asla kabul etmeyeceğini belirterek, 10 Nisan akşamı için tüm ülkeyi sokaklara çağırmıştı. Anayasa Mahkemesi, 7 Nisan'da verdiği kararla Başbakan Han'a karşı güvensizlik oylamasının gerçekleştirilmesinin önünü açmıştı.


Amerikalı diplomat

Ary News televizyonunda 3 Nisan'da yayınlanan haberde, Başbakan Han'ın partilileriyle yaptığı toplantıda, hükümeti devirmek için oluşturulan komplonun arkasında ABD Dışişleri Bakanı'nın Güney ve Orta Asya İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Donald Lu'nun olduğunu söylediği iddia edilmişti.
11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör