MİT mensupları öldürüldü

MİT'te uzun yıllar çalışan ve önemli görevlerde bulunan Ferdi Tamer, 18 Aralık 1990 silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Tamer'in ardından MİT'ten yakın arkadaşı olan MİT mensubu Haluk Akter de esrarengiz bir cinayete kurban gitti. Emekli MİT'çi Tahsin Haluk Akter'in ensesinden 3 kurşun yemiş vaziyette evinde ölü bulunması dikkatleri şüpheli bir şekilde ölen MİT'çilere yöneltti. Akter ile birlikte son 5 ayda 6 MİT mensubunun şüpheli ölümü kafalarda soru işareti oluşturmuştu.


1987 yılında ortaya çıkan MİT raporu, ‘’Polis-mafya-siyaset’’ ilişkilerini gündeme getirmişti. MİT Arşiv-Sorgu Müdürü Ferdi Tamer ile MİT mensubu Haluk Akter’in de, o dönem raporla ilgili telefon konuşmaları medyada yer almış, Başbakanlık Teftiş Kurulu da geniş kapsamlı bir soruşturma başlatmıştı.


Daha sonra raporu yazan MİT görevlisi Mehmet Eymür’ün yanı sıra, Hiram Abas ve Korkut Eken de görevden uzaklaştırılmış, rapora katkı verdiği öne sürülen Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Daire Başkanı Atilla Aytek de Türkiye’de kaçakçılık olaylarının en az görüldüğü il olan Eskişehir’e tayin edilmişti. Ferdi Tamer ise MİT’ten emekli olduktan sonra İstanbul Üsküdar’da önce bir manav ardından da tüpgaz bayii açmış,18 Aralık 1990 günü de dükkânında uğradığı saldırı sonucu öldürülmüştü.


Birinci MİT raporunun kilit isimlerinden, emekli MİT mensubu Haluk Akter öldürüldü. Yapılan otopside başında üç kurşun deliği bulunduğu ortaya çıktı. Akter’in MİT’ten yakın arkadaşı olan Ferdi Tamer de 1990 yılında İstanbul’da öldürülmüştü. Son 5 ayda 6 MİT’çi öldürüldü.

Emekli olduktan sonra bir süre Söz Gazetesi ve Nokta Dergisinde gazetecilik yapan Akter, Bodrum Yalıkavak beldesine yalnız yaşıyordu.

Haluk Akter’in 1977-1990 yılları arasında görev yaptığını belirten eski eşi Seyhun Güleç, sözlerine şöyle devam etti:

"Cizre’de önemli görevlerde bulunmuştu. Böyle bir ölümü hak etmedi. Katiller, gözlerinin içine bakamadığı için kalleşçe ensesinden vurup, öldürdü. Bu olayı, kadın veya borç gibi bir nedene bağlamak doğru değil. Olay, detaylı şekilde araştırılmalı”

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör