Lions ve Rotary kulübü neyi amaçlar VE HEDEFİ NEDİR


Lions ve Rotary kulübü neyi amaçlar?


Biraderler (Masonlar) arası diyalogu ve dayanışmayı arttırıp, ticari, siyasal vesosyal alanlarda etkinliğin arttırılması için, 33. derecedeki saygın birmasonunun isteği üzerine 23 Şubat 1905 günü ABD de avukat Paul Harris, kömürtüccarı Silvestre Schiele, maden mühendisi Gustav Loehr, tüccar terzi HiramShorey tarafından kurulmuştur.


Rotary Clup kurucu üyeleri ilk toplantılarını,sırayla birbirlerinin evlerinde ve bürolarında bir araya gelerek yapmışlardır. Bu nedenle kulübe dönüşlü manasına gelen ROTARY adının verildiği bilinmektedir. Çok hızlı yayılma gösteren ROTARY CLUB’ın şube sayısı 1910′da 16 olmuş. Buşubeler Amerikan Ulusal Rotary Birliğini meydana getirmiştir. 1912′de Kanada,İngiltere ve İrlanda’da açılan şubeleriyle kulüp milletlerarası bir hal almış.Ardından Belçika Hollanda Fransa’da şubeler açılmış ve bütün dünyayayayılmıştır.

1922′de ROTARY INTERNATIONAL adini almıştır.Günümüzde tüm dünyada milyonu aşkın Rotaryen olduğu bilinmektedir, Rotary Club’eolan bu talebin nedenlerini aşağıda belirteceğiz. Rotary teşkilatının yapısıincelendiğinde “Ulusal eşitlik savunuluculuğunun” lafta kaldığı, kontrolündaima güçlülerde olduğu görülür, ülkemiz Roteryanleri Amerika ve Avrupa’da kiabilerinin sözünden çıkmazlar, olabildiğince onlara hoş görünmeye çalışırlar. Rotary Club, Masonlukla bir alakası olmadığını iddia eder, fakat teşkil Masonikguruplardan dünya çapında en güçlülerinden biri olan ROTARY’nin üyeleri genellikle iş çevrelerinden olmakla birlikte, siyaset, eğitim ve basın alanlarından da çoksayıda üyesi mevcuttur.


Temel felsefesi biraderler arası fikirsel, sosyal ve ticari ilişkileri geliştirmek, locaların dışındaki sosyal ve siyasi hayatta dayanışmayı sağlamak ve mason olmayan üyelerini Mason hedef ve amaçları doğrultusunda yönlendirmek ve uygun görülen üyelerini localara kabul etmektir. Yani Mason localarının bir alt basamağıdır. Ülkemizde 1956 da kurulmuştur, eğitim (üniversiteler ağırlıklı ) ve siyasi hayatta aktif bir çok kişiyi bünyesinde barındırır. Aynı zamanda ilk Rotary kulübünde kabul edilmiş, her iş ve meslekten bir faal üye bulundurma kararıgereği farklı meslek dallarından üyeleri mevcuttur. Farklı mesleklerden üyebulundurma kararı üyeler arası rekabetin önlenmesi ve dayanışmanın daha dakuvvetlenmesi içindir.Üyeler siyaset, bürokrasi, eğitim, ekonomik ve sosyal alanlarda etkin kişilerdenseçilir. Dolaylı yoldan bir toplumu yönlendirmenin yolu kilit kişileri kontrolaltına almaktır çünkü. Yani normal bir ilkokul öğretmeni, ve alt kademeden birdevlet memuru, ya da fabrika işçisinin tüm Masonik kulüplerde, localarda olduğugibi Rotary Clup’da da yeri yoktur.Lions neyi amaçlar?

1917′de ABD’nin Texas eyaletine bağlı Dallas şehrinde masonlar tarafından kurulmuş olan Lions Kulübü adını Ingilizce de ;”hürriyet ve anlayış beraberliği milletimizin teminatı(korunması)” anlamına gelen “Liberty Intelligence Our Nations Safesty” kelimelerinden aldığı iddia edilmekle birlikte, LIONS kelimesinin her bir harfinin KABBALA (Yahudi Tasavvufu) kaynaklı olduğu ve yüksek manalarla yüklü olduğu şeklinde ifadelerde mevcuttur.

Bu ifade Masonik gurupların Kabbala ile bağlantıları göz önünde bulundurularak ele alınırsa hiçte mantık dışı değildir.


AŞAĞIDA İSMİ GECEN KİŞİLER BIR ARAYA GELEREK ULUSLARARASI LIONS KLÜPLER BIRLIGINI KURDULAR. DR. WILLIAM P. WOODS ILK GENEL BASKAN SEÇILDI.

- SIGORTACILIK YAPAN MELVIN JONES,

- OPTIMIST KLÜBÜ BASKANI HARLINGTON WOOD,

- YUVARLAK MASA SOYLU SÖVALYELERI ÖRGÜTÜ BASKANI CLAUDE RITTER,

- ULUSAL KANUN KOYUCULARI MENSUPLARI BASKAN YARDIMCISI ALBAY JOHN THOMAS

TAYLOR,

- AMERIKA KARSILIKLI ILKELER KLUBÜ BASKANI DR. CHARLES ROTH,

- CIVITAN KLÜBÜ BASKANI JAMES MAC LEAN,

- SONRADAN ULUSLARARASI LIONS’UN BASKANI OLAN BEN RUFFIN,

- AMERIKA IS KLUPLERI 2. BASKAN YARDIMCISI JAMES HAGE,

- KOZMOPOLITAN KLUBÜ ESKI BASKANI JOHN PETRITE,

- BORSA KLÜBÜ SAYMANI ROBERT NITSCHE


AMBLEMLERINDEKI SOLA DÖNÜK ARSLAN KIVANÇ DUYULAN HIZMETLERI, SAGA DÖNÜK ARSLAN ISE GELECEGIN ASAMALARINI SIMGELER. ASLINDA HER IKISI DE YAHUDI KÜLTÜRÜNDEN KAYNAKLANAN SEMBOLLERDIR.


1925 YILINDA CEDAR POINT’DEKI LIONS GENEL KURULUNDA HELEN KELLER’IN LIONLARI, “KÖRLERIN SÖVALYELIGI”NE ÇAGIRMASI, ÖNEMLI BIR OLAY ADDEDILIR. BÖYLECE LIONLAR KORLÜKLE MÜCADELEDE ÖNCÜ KURULUS HALINE GELDI. ARASTIRMA KLINIKLERI, GÖZ BANKALARI, ÖNCÜ KÖPEK OKULLARI VE DIGER PROGRAMLARI ILE ADINI DUYURDU.


KISACASI LIONLAR KENDI PROPOGANDALARI IÇIN HELEN KELLER GIBI SAGIR-DILSIZ-KÖR OLMASINA RAGMEN KONUSMASINI YAZMASINI ÖGRENIP, ÜNIVERSITE BITIREN OLAGANÜSTÜ BIR KADINI ISTISMAR ETMEKTEN KAÇINMADILAR!.. ONUN ARACILIGI ILE “HAYIRSEVER” BIR KURUM GÖRÜNTÜSÜ ALDILAR VE BÖYLECE ESAS AMAÇ VE FAALIYETLERINI GIZLEMEK IMKANINI BULDULAR.Her yıl 14 Ekim tarihi DÜNYA LIONS GÖZ NURU günüdür.1946′DA 18 ÜLKEDE 5500 KLÜPTE 279.116 LION VARDI. 1950′LERDE “HIZMET EDIYORUZ” SLOGANI BENIMSENDI. 1966′DA KLÜP SAYISI 20.000′E, ÜYE SAYISI 800.000′E ULASMISTI. 1973′DE 30.000 KLÜP, 1.000.000 UYE VARDI. 1982 DE 152 ÜLKEDE 35.611 KLÜPTE 1.486.642 ÜYE VARDI. Uluslararasi Lions Kulüpleri bugün 1,5 milyon kadin ve erkek üyesi ve gençlik teskilati olan Leo’lari ile faaliyet göstermektedir.

TÜRKIYE’DE ILK LIONS KLÜBÜ ISTANBUL’DA, 1963′DE KURULMUSTUR. KURUCULARI ESKI ISTANBUL VALISI FAHRETTIN KERIM GÖKAY, ESKI MILLI EGITIM BAKANI CHP’LI NECDET UGUR, O TARIHTEKI ISTANBUL VALISI NIYAZI AKI, MILLIYET YAZARI APDI IPEKÇI VE ISTANBUL M. EGITIM MÜDÜRÜ HALIS KURTÇA IDI. 1969′DA LIONS GENEL BASKANI W.R.BRYAN, “TÜRKIYENIN 118. YÖNETIM ÇEVRESI OLARAK ÖRGÜTLENDIGINI VE PROF. FAHRETTIN K. GÖKAY’IN ATANDIGINI” BILDIRMISTIR!.. SADECE BU IFADE DAHI LIONS KLUBÜNÜN DIŞA BAGIMLI BIR KURULUS OLDUGUNU GÖSTERMEK IÇIN YETERLIDIR!..BÖYLECE YERLI LIONLAR, ICAZETLERINI BRYAN ADLI NE IDÜGÜ BELIRSIZ KISIDEN ALARAK ORTAYA ÇIKABILMISLERDIR! TÜRK LIONS VAKFI DA 1979 DA KURULMUSTUR. ANKARA’DA KURULAN LIONS KLÜBÜNDE ISE, HARICIYECI SEMIH AKBIL, NECDET UGUR’UN MÜSTESARI ILHAN ÖZDIL YER ALMISTI.Dünya halklari arasinda genis bir hosgörü ve anlayis ruhunu yaymak, iyi idare ve iyi yurttaslik suurunu gelistirmek ve medeni, sosyal, ticari ve ahlaki konulara halkin ilgisini çekmek gibi parlak sözler arasina gizlenerek milli ve manevi değerleri yıpratmak dini ve milli ortak paydaları ve birliği yok edip mason kardesligini gerçeklestirilmek gayesi ile kurulmus olan Lions kulüpleri dünyanin her tarafinda 185 ülke ve cografi yörede faaliyet göstermektedir.

Bakınız lionlar toplumuzu yozlaştırma, örf, adet, ahlak, din, dil gibi milli ve manevi değerlerimizi dejenere etmek suretiyle milletimizi köleleştirme olan asıl amaçlarını nasıl kendi ağızlarıyla itiraf ediyorlar.


Kaynağımız TÜRK LIONS DERGISI SAYI 10, 1977 ifade aynen şöyle “LIONLAR ULUSAL GÖRENEK VE GELENEKLERE AYKIRI GÖRÜNÜM VERMEMELI!.. VE YENILIK HAREKETLERINDE(!) ÇEVREYI ALISTIRA ALISTIRA (!…) UYGULAMAYA GEÇMELIDIRLER.”Bu ap açık itifafa karşı hala belli menfaatleri temin uğruna Lions ve diğerlerine talep sürürüyor, üyeleri her gecen gün artıyor. Çoğu sade vatandaş onların varlığından bile habersizken duyanlarda “TOPLUMA FAYDALI SAGLIK, EGITIM VE ALTYAPI HIZMETLERI YAPAN DERNEKLER” olduklarını zannediyor.


Belli sartlari ve çalisma kurallari olan Lions Kulüpleri, milliyet ve din farki gözetmedikleri için daha çok okumus ve sosyal çevresi genis kimseleri üye kayit etmektedirler. Esnek üyelik sartlari oldugu, meslek ve is guruplarina göre kati bir kontenjan uygulanmadigi için Kisa sürede taraftar bulabilmektedirler.Üye olabilmek için aranan sart adayin iki üye tarafindan tavsiye edilmesi ve kulüp tarafindan davet edilmesidir. Tavsiye edilen aday hakkinda genis bir sorusturma yapildiktan sonra üyelige kabul edilmek üzere davet edilir. Lions kulüpleri de diger mason localari ve kulüpleri gibi insanlari aldatmak ve insanliga hizmet yaptigina inandirmak için masonluk faaliyetlerinden baska özürlüler ve müzmin hastalar için yardim programlari, genel sosyal refah projeleri, bilginin özendirilmesi ve Birlesmis Milletlerin desteklenmesi gibi çalismalar ve programlar düzenlemektedirler.Kadinlarin da üye olabildigi Lions kulüpleri 150 ülkede faaliyet göstermektedir. İlerleyen yazılarımızdan birinde masonik yan kuruluşların gençlerimimizi ve hanımlarımızı hedef aldığı Lioness, Lio, Rotaract, İnteract ve Aiesec hakkında geniş bilgi vereceğiz. Lions genel merkezi ABD’ nin Illinois eyaletinin Oakbrook sehrindedir. Ülkemizde de subeleri bulunan Lions kulüpleri bilhassa Istanbul, Ankara,Izmir gibi büyük sehirlerde yogun faaliyet göstermektedirler. Sadece Istanbul’da 176 Lions subesi vardir.(1993)Daha önce gayri resmi olarak çalisan Lions kulüplerinin kurulusuna , 1.4.1963 tarihli Resmi Gazetede yayinlanan 6/1607 nolu Bakanlar Kurulu karariyla izin verilmistir. Ismet Inönü’nün baskanligindaki hükümetin verdigi bu karar su sekildedir:


” Içisleri Bakanliginin 30-3457/38530 sayili yazisi üzerine 3512 sayili kanunun 10. maddesine göre Bakanlar Kurulunca 1.4.1963 tarihinde Lions International Kulübünün Türkiye’de kurulmasina karar verilmistir (Imza Cumhurbaskani-Cemal Gürsel )Gazeteci-Yazar Ilhami Soysal, Lions’larin masonluk iliskisi konusunda, Nermin Sungur’un ; ” Lions ve masonluk iliskileri üzerine dayanaginiz nedir ? ” sorusuna söyle cevap vermistir ” Lions külüpleri masonlarin bir nevi anaokuludur. Bu kulüpler tamami ile masonluk ilkelerine göre çalisirlar. Törenleri, sembolleri, üye alimlari, üyeleri çalistirma biçimleri, renkleri (mor, lacivert, sari) bütün bunlarin hepsi masonlardan etkilenmistir. Kanaatimce benzerligin bu kadari da biraz fazladir. Ayrica Lions kulüplerinin bütün üst düzey yöneticileri de masonlardan gelme. Lions kulüpleri hemen her semtte kurulurlar, yani sayilari çoktur. Kurulan her kulüpte de o yörenin en zengin ve mesleginde sivrilmis kisilerini alir ve onlara baskanlik payesi verirler.” (Yeni Gündem Sayi 27, 21-27

Temmuz 1986)


Kurulus ve çalisma sekilleri bakimindan bazi farkliliklar olmakla beraber, Rotary kulüpleriyle ayni gayelere hizmet eden Lions kulüpleri masonlugu yayabilmek,mason olmayanları ve yeterli vasıflara sahip olmayanlarıda masonluk yararına kullanabilmeyi amaçlar. Insanlara hos görülen bazi fikirlerin ve çalismalarin arkasina gizlenerek milletlerin sahip olduklari milli ve manevi degerleri yok etmeye ve ülkelerin idari, askeri, siyasi ve ekonomik gelismelerini kontrol altinda tutmaya çalismaktadirlar.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör