İSRAİLİN BULUT SÜTUNU VE FİLİSTİNİN SİCİL TAŞI'Bulut Sütunu'' Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat'ta Tanrı'nın İsrailoğullarına yardımı anlamına geliyor.

Gazze saldırısına verilen "Bulut Sütunu" tabiri, Tevrat, İncil ve Zebur'u içeren Kitab-ı Mukaddes'in 'Çıkış' bölümünde geçiyor. Yahudiler, "Tanrının, Yahudileri bir bulut sütunuyla düşmanlarına karşı koruduğuna" inanıyor.

İsrail'in Gazze'deki 'operasyon'a verdiği 'Bulut Sütunu' ismi de İsrail'in hedefini açıklıyor gibi. Tevrat'a göre İsrailoğulları Mısır'dan kaçarken, beliren bir bulut sütunu, onların sahili selamete ulaşmalarını sağlıyor.

Kitapta şu ifadeler yer alıyor:

"Gece gündüz ilerlemeleri için Rab, gündüz bir bulut sütunu içinde yol göstererek, geceleyin bir ateş sütunu içinde ışık vererek onlara öncülük ediyordu. Gündüz bulut sütunu, gece ateş sütunu halkın önünden eksik olmadı."

İsrail, Gazze 'ye düzenlediği saldırılara verdiği isimlerde özellikle dini terim ve kavramları referans alarak vurgu yapıyor.

HAMAS'TAN "SİCCİL TAŞI" İLE MİSİLLEME

Hamas ise saldırı sonrası "İsrail'e cehennem kapılarının açıldığını" açıklamıştı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın, İsrail ordusunun "Bulut Sütunu"na karşı, "Siccil Taşı" adını verdikleri misilleme kapsamında çok sayıda füze fırlatarak cevap vereceklerini duyurdu.

İzzeddin Kassam Tugaylarının operasyonlarına verdikleri ''Siccil Taşı'' ifadesi ise Kur'an'ın Fil suresinde, Allah'ın Kabe'yi ve mazlumları korumak için gönderdiği silahı temsil ediyor.

"BULUT SÜTUNU" İSRAİL'İN SONU OLACAK

İslam ülkelerini Filistin halkı için acil harekete geçmeye çağıran Berhum, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları tarafından ''Siccil Taşı'' olarak adlandırılan operasyonların, İsrail'in düşmanca saldırılarına farklı bir boyut kazandıracağını savundu. Berhum, İsrail'in ''Bulut Sütunu'' ismiyle başlattığı askeri operasyonların, kendi sonlarını hazırladığını ileri sürdü.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör